Doğaya Saygılı Yapılar

22 Ekim 2014, Çarşamba 17:30

Çevremizde, betonarme inşaat halindeki evleri veya yapımına yeni başlanmış olanları neredeyse hergün görürüz. Bir de evimizin yanında yapılıyorsa aylarca gürültüsünden ne uyku uyuyabiliriz ne de rahatca ailemizle vakit geçirebiliriz. İşte bu kötü koşulları ve çevreye verilecek zararı sıfıra indirecek bir çözüm var o da prefabrik evler ve konteynerlar.

Konteynerları çok çeşitli yerlerde görmüşüzdür mutlaka. Örneğin şantiye konteynerları, öğrenci yurt konteynerları, konteyner ev,yemekhane,yatakhane ve daha sayamayacağımız kadar vardır. İsteğe göre birleştirilerek iki katlı yapılar veya yan yana birleştirilerek uzunlamasına yapılar kullanılabilir. Malzemesi metal olduğu için sağlamdır, depreme dayanıklıdır ve istendiği zaman taşınabilir. Ortalama ömürleri 40-60 yıl arasıdır. Yani sizi bir ömür barındırabilir. Bir de yük taşımak için kullanılan konteynerlar vardır. Bunları yük gemilerinin üzerinde mutlaka görmüşüzdür. Bu açıdan çok çeşitli yerlerde de kullanımı mevcuttur.

Böylesine çevre dostu ve kullanımı kolay bir alternatif mevcutken betonarme yapıların gün geçtikçe revaçtalığını yitirmesi kaçınılmazdır. Prefabriklerin ve konteynerların bu kadar hızla yayılması ve geniş kitleler halinde kullanılması bunun bir göstergesidir.