BM Projelerine Konteyner Sosyal Konutlar

  • Kullanım Amacı : Sosyal Konut (BM İnsani Yerleşimler Programı)
  • Yapı Modeli : Yeni Nesil Konteyner
  • Yapı Adedi : 10 Konut (42 m²)
  • Toplam Metraj : 420 m²
  • Proje Yılı : 2016
  • Kullanılacak Bölge : Anjouan Adası, Komorlar
  • Tamamlanma Zamanı : 7 Gün
Şu anda 92 misafir bu projeyi inceliyor

BM Projelerine Özel Konteyner Sosyal Konutlar

1986 yılından bugüne hazır yapı sektöründeki uzmanlığı ile Karmod dünya genelinde önemli projeler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu projelerden biri de Birleşmiş Milletler İnsani Yerleşimleri Programı kapsamında Komorlar’da gerçekleştirdiğimiz sosyal konut projesi. Adalar ülkesi olan Komorlar ya da resmi adıyla Komorlar Birliği, Batı Afrika’da Hint Okyanusu'nda Madagaskar’ın güney doğusunda yer alıyor. Yeni nesil konteyner yapı sisteminin kullanıldığı konut projesi ülkenin Anjouan Adası'nda gerçekleştirildi.

42 m² konteyner ev sosyal konut projelerinde en çok tercih edilen model

BM insani yerleşimler programına özel Karmod uzmanlığıyla tasarlanan 42 m2 konteyner ev sosyal konutta en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Konteyner sosyal konut 2+1 plana sahip olup ortalama bir ailenin barınması için en sağlıklı ortam hazırlanıyor. Uzun ömürlü kullanım, yüksek yalıtım performansı ve iç ergonomisiyle konutta yaşayanlara en iyi ev konforu sunuluyor.

Komorlar sosyal konut projesinin serüveni

BM İnsani Yerleşimleri Programı’nın Komorlar için planladığı konut projesi 2016 yılında gerçekleştirildi. BM’nin ilgili birimince doğrudan sipariş edilen konutların tasarımı Karmod uzmanlarınca gerçekleştirildi. 2+1 konut planının en iyi ergonomide yerleştirilebilmesi için iki ayrı 3x7 konteyner ünitesi kullanıldı. Bu üniteler Karmod uzmanlığıyla birleşimli sistemle yan yana konumlandırılarak evler hazırlandı. Ön üretimi yeni nesil konteyner modeliyle modern tesislerde gerçekleştirildi. Duvardan çatıya, kapıdan pencereye üretimi kısa sürede tamamlanan konutlar tuvalet vitrifiye malzemelerine varana kadar tüm ekipmanlarıyla paketlenerek sevke hazır hale getirildi. Kaynaksız tamamen parçalı sistemle paketlenen evler taşıma konteynerine yüklenerek deniz sevkiyatı ile yola çıktı.

Sevkiyatın tamamlandığı gün Komorlar’da hazır edilen Karmod profesyonellerince kurulumuna başlanan evler yedi gün gibi kısa bir zaman diliminde oturuma hazır hale getirilerek teslim edildi. Sandviç panel duvar ve çatı panelleriyle iklimlendirmenin enerji tasarrufuyla kolayca gerçekleştirildiği evlere ekstra olarak ilave çatı sistemi de uygulandı. Çatı örtüsünde metal kiremit kullanıldı. Kurulumun tamamlanmasıyla birlikte sosyal konutlar kullanacak ihtiyaç sahibi ailelere tahsis edildi.

Komorlar Hakkında

Adını Arapça ‘kamer’ (ay) kelimesinden alan ülkenin tam adı el İttihad ul Kamari (Komorlar Birliği). Komorlar coğrafi olarak Afrika kıtasına bağlıdır. Kıtanın doğusunda Hint Okyanus’unun batı kesiminde Mozambik açıklarında Mozambik Kanalı’nın kuzey bitiş noktasında yer alır. Aynı zamanda Madagaskar Adasının kuzey batısında konumlanır. Ülkenin Afrika kıtasına en yakın bölümü Mozambik kıyıları olup buraya 297 km uzaklıkta yer alır. Ülkenin başkenti Moroni olup şehir ülkenin en büyük adası konumundaki Büyük Komor’dadır. Karmod’un BM için konut projesi gerçekleştirdiği Anjouan adası ülkenin ikinci büyük adası olup Büyük Komor’un 200 km doğusunda konumlanmıştır. Ada genelinde hakim olan iklim tropikal deniz iklimidir. Yıl içerisinde sıcaklık değişimleri çok fazla yaşanmaz. Serin dönemi oluşturan Temmuz-Ağustos ayları ortalama sıcaklığı 22°C seviyesindedir. Şubat ve Mart ülkenin en sıcak ayları olup bu dönemde ortalama sıcaklık 27°C düzeyindedir.

Karmod Toplu Konutlar Komor Adaları’nda

Demonte hazır konut sektörünün güçlü markası Karmod, Birleşmiş Milletler (BM) projesi dâhilinde Komor Adaları’nda sosyal konut kurdu.

BM İnsani Yerleşimleri Programı kapsamında üretimleri Türkiye’de Karmod modern tesislerinde gerçekleştirilen konutların kurulumu Komor Adaları içerisinde yer alan Anjouan Adası’nda gerçekleştirildi. Karmod’un Yeni Nesil Konteyner teknolojisiyle üretilen sosyal konutların her bir ünitesi 42 metrekare kullanım alanına sahip.

Demonte özellikle dünyanın her ülkesine konteyner taşımacılığı ile kolayca sevk edilebilen Karmod evleri yerinde çok kısa sürede kurulum yapılabiliyor. Evler Komor Adaları, Madagaskar’la beraber bölge ülkeleri olan Tanzanya, Kenya, Cibuti, Eritre, Somali, Sudan gibi ülkelerde de hızlı kurulumu ve uzun ömürlü yapısıyla tercih ediliyor.

Afrika kıtasının doğusunda, Madagaskar’ın kuzey batısında yer alan Komor Adaları ismini Arapça “Kamer” (ay) kelimesinden alıyor. Fransızların bölgeye hâkim olmasıyla zamanla bu isim  "Komor (Comores)" olarak telaffuz edilmeye başlanmış ve resmiyette de bu isim kullanılmıştır.

Sandviç panel izolasyonlu sistemiyle Karmod prefabrik konutları sıcak iklimin yaşandığı Hint Okyanusunda bulunan Komor Adaları’nda kolay iklimlendirme imkânı sunuyor. 1986’dan bugüne 30 yılı aşkın sürede 100’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösteren Karmod’un üretimleri konutla beraber, ofis, hastane, okul, askeri tesis, sosyal tesis yapılarıyla beraber işçi şantiye kamp binaları gibi çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır. 

Projelerimiz

İşimiz Bu

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna kadar, müşterilerimizin dünyanın yeni teknolojisi ile üretilen hazır yapı sektörüne ulaşmalarını sağlıyoruz. Proje üretim ağı takibince sizler için değer katan teknoloji ve yenilik, esnek ticari modeller ve akıllı tedarik zinciri çözümleri aracılığıyla güvenilirliği garanti ediyoruz.

Keşfet

Büyük Projelerimiz